Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kawa-kawa

4. 8. 2012

   Pepřovník opojný, zvaný též kawa-kawa, kava kava, jagona, ava nebo jen kawa je keř rostoucí v západním pacifiku. Užívá se ústně vypitím šedo-hnědého nápoje hořké chuti - ten se vyrábí smícháním rozemletých čerstvých nebo sušených kořenů a méně kvalitních stonků 2 - 3letých rostlin s vodou nebo kokosovým mlékem. Vzniklá kaše se po určité době přefiltruje. Části rostliny se dají také žvýkat, nicméně omamný nápoj je účinnější. Drcené kořeny pepřovníku opojného se dají koupit legálně na internetu, kawa se však prodává i ve formě prášku nebo tablet.

800px-starr_021122-0033_piper_methysticum.jpg   Mezi účinky patří euforie, příjemná uvolněná přátelská nálada, necitlivost v ústech, útlum sexuální aktivity, při nižších dávkách lehká stimulace, při vyšších dávkách lehké poruchy rovnováhy a koordinace, hypnotické zasněné stavy se změněným vnímáním reality, změněným vnímáním prostoru a velmi zintenzivněným vnímáním barev a zvuků - každý šepot je vnímán hlasitě a normálně hlasité zvuky mohou být velmi nepříjemné. Velmi vysoké dávky požité v krátkém čase mohou uživatele uspat. Účinky trvají několik hodin. Člověk pod vlivem kawy je bledý a má stažené zorničky.

   Při pravidelném užívání této drogy hrozí vytvoření psychické závislosti. Při dlouhodobém užívání velkých dávek se objevují ekzémy na kůži, často vede ke ztrátě tělesné hmotnosti a může dojít k poškození jater. I přes tyto nepříznivé vedlejší účinky je však kawa používána v lékařství proti úzkosti a depresím, nespavosti, onemocněním žaludku a močových cest a proti bolestem. Je neodmyslitelně spojena s domorodými kulturami Oceánie.

kava-kava-kawa-vanuatu.jpg   peprovnik-opojny.jpg