Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lysohlávky

7. 10. 2011

   Lysohlávky je rod hub, z nichž pouze některé druhy obsahují účinné psychoaktivní látky psilocybin a psilocyn, a bývají slangově nazývány houbičky, houby, hlavy, klobouky, lysiny nebo lysoně (jedná se o druhy lysohlávka česká, lysohlávka kopinatá, lysohlávka kubánská, lysohlávka mexická a lysohlávka moravská). Nejsilnější z těchto hub je lysohlávka česká. Obvykle se jedná o drobné houby hnědé nebo hnědobílé barvy s dlouhou tření, kloboukem o průměru 2 - 5 cm s typickým hrbolem a s lupeny na spodní straně klobouku. U nás roste lysohlávka česká v období od srpna do prosince, většinou ve skupinách. Cena za 15 sušených hub je asi 150 kč (7 - 10 kč za houbu), záleží však na lokalitě, druhu hub a období - v sezóně se cena pohybuje okolo 2 kč (1 - 4 kč) za kus.

800px-psilocybe_sp.jpg

   Lysohlávky se užívají orálně - množství zkonzumovaných hub závisí na druhu lysohlávky, může se pohybovat od 5ti do 20ti plodnic. Pro neznalce je tedy těžké odhadnout správnou dávku. Konzumují se buď čerstvé, uvařené v čaji, nebo sušené. Účinky sušených lysohlávek jsou mírnější.  Obecně jsou velmi podobné LSD - euforie obvykle provázená smíchem, zvýšená fantazie, změněné vnímání barev a času, pseudohalucinace, na vyšších dávkách depersonalizace, halucinace (lze vidět, slyšet nebo nahmatat věci, které neexistují), může se objevit panika, paranoia a dezorientace (bad trip). Tyto účinky vrcholí asi po třech hodinách, trvají 4 - 9 hodin v závislosti na velikosti dávky. Stav nastupuje po 10ti až 45ti minutách, v počátku stavu se dostavuje bolest hlavy, zvracení, bolesti břicha a křeče. Člověk pod vlivem lysohlávek má rozšířené zorničky, zrychlený tep a zvýšený krevní tlak.

   Návykovost a rizika úžívání jsou stejná jako u LSD s tím, že při užívání lysohlávek je nebezpečí předávkování či záměny s jinými jedovatými houbami, které může skončit smrtí následkem otravy.