Jdi na obsah Jdi na menu
 


Heroin

7. 10. 2011

   Heroin, jemuž se slangově říká háčko, herák, héro, kámen, šmak, horse, ejč, junk, kladivo, šutr, kůň, Herodes, kedr nebo král je látka zvaná diacetylmorfin vyráběná acetylací morfinu, původně syntetizovaná jako lék proti bolestem a kašli. Čistý heroin má formu bílého prášku, ale příměsy někdy způsobují jeho narůžovělou, našedlou nebo i hnědou barvu. Typická pro heroin je jeho kyselá "octová" vůně. Cena za gram heroinu se pohybuje okolo 800 - 1000 kč. Užívá se kouřením (inhalací výparů heroinu z alobalu, tzv. "hulení z plechu"), šňupáním, nebo injekčně (roztok háčka s vodou a pár kapkami citrónové šťávy se před aplikací zahřívá, většinou na lžičce).

heroin.jpg

   Rychlost nástupu účinků závisí na formě užití. Pokud je heroin šňupán, přichází účinky po deseti až patnácti minutách. Po vpichu nebo vykouření účinkuje do několika sekund. V první fázi stavu uživatel pociťuje prudký nával omámení (tzv. kick nebo flash), sucho v ústech, ospalost, teplo na kůži, tělesný útlum, zklidnění, uvolnění, pocit vzdálení se realitě, slastné euforické pocity, snížení nebo odstranění pocitů bolesti a chladu a poruchy koordinace. Zpomalí se dýchání a srdeční tep. Někdy se může objevit i svědění nebo zvracení, hlavně u začínajícího uživatele. Tento stav trvající jen několik minut střídá 1 - 7 hodin (někdy 8 - 10 hodin - závisí na dávce) trvající stav útlumu a netečnosti s pocitem intenzivního "orgasmu v břiše", končící zvracením, při vysokých dávkách kómatem a případnou smrtí z předávkování. V případě injekční aplikace jsou účinky silnější. Na člověku pod vlivem heroinu jsou nápadné zúžené zorničky, chraplavý hlas a špatná artikulace.

uzivatel-heroinu.jpg 

   Heroin je jednou z nejnebezpečnějších drog - fyzická závislost (tzv. heroinismus) se může objevit už po prvním injekčním užití. Závislý zažívá abstinenční příznaky jako pocení, třes, nespavost, křeče, zimnice, zvýšená teplota, intenzivní svědění, ochablost, bolesti kloubů, průjem nebo zácpu, deprese, nechutenství a halucinace. Trvají asi 10 dní a vrcholí 2. až 3. den. Při užívání jehlou (jíž se slangově říká buchna) hrozí AIDS, žloutenka nebo ucpání cév, v místech vpichů se tvoří hnisavé záněty tkání a abscesy. Závislý člověk hubne, je celkově slabý, bledý, na obličeji se mu tvoří puchýře, má vodnaté oči, kvůli zánětu dásní mu páchne s úst, stává se velmi  introvertní (stahuje se do sebe). Tělo závislého si vytváří toleranci na heroin, takže dávky musí být pro dosažení žádaného efektu neustále zvyšovány. Krom rizika předávkování je zde také riziko otravy kvůli příměsím, které někdy heroin obsahuje (mezi nimi je třeba i jed na krysy), poruchy paměti, impotence, poruchy menstruačního cyklu, neschopnost dosažení orgasmu, riziko vzniku tuberkulózy nebo atritidy, a riziko celkového selhání orgánů jako jsou játra, ledviny nebo srdce. Děti matek závislých na heroinu se rodí velmi malé, s vybudovanou závislostí na heroinu a s abstinečními příznaky.

hero.jpg