Jdi na obsah Jdi na menu
 


Opium

7. 10. 2011

   Opium je základní surovinou pro výrobu morfinu, ale užívá se i dále nezpracované. Získává se z nezralých makovic máku setého - dřevěným nožem se do makovic udělají mělké zářezy, ze kterých pak vytéká hnědá lepkavá tekutina (latex). Latex na vzduchu tuhne, z makovic se seškrabává a tvaruje se do kostek. V této verzi se mu říká surové opium. To však bývá opakovaně vařeno a filtrováno, až zůstane hnědá až černá pasta, která se usuší. Opium je v této verzi účinější.

2poppies.jpg

   Nejčastěji se opium užívá smíchané s tabákem kouřením, ústně v tabletách, nebo rozpuštěné v alkoholu. Účinky, které nastávají při kouření téměř ihned  jsou euforické a tlumící - člověk necítí bolest, je uvolněný, zasněný a vyrovnaný, má dobrou náladu, někdy se při vysokých dávkách dostavují halucinace. Po 3 - 6ti hodinách stavu člověk usne a po probuzení pociťuje abstinenční příznaky jako deprese, průjmy nebo zvracení.

703px-raw_opium.jpg

   Užívání opia způsobuje silnou psychickou i fyzickou závislost, způsobuje poruchy krevního oběhu, zažívací potíže a jeho kouření poškozuje plíce.