Jdi na obsah Jdi na menu
 


Extáze

7. 10. 2011

   Slangově éčko, koule, pilule, koláč, smajlík, kulatá, extoška, bobule, kolčo, X, boule, adam, tableta, XTC, kule, nintendo, lego, bajle, se vyskytuje nejčastěji ve formě různobarevných tablet hořké chuti (s vyraženými obrázky a vzory - např. Volkswagen, Mitsubishi, srdce, delfín, Coca Cola, invalida,...), méně často ve formě bílého nebo nažloutlého prášku nebo krystalek. Původně byla vyvinuta jako přípravek na hubnutí. Účinná látka je MDMA (slangově madam). Cena jedné dávky je 250 - 300 kč, může se však vyšplhat až k 500 kč. Nejkvalitnější extáze se do ČR dováží z Holandska a jejím poznávacím znakem je půlící čára na tabletě. Užívá se ústně polknutím tablety, vypitím nápoje, v němž je extáze rozpuštěná, nebo šňupáním.

ext_ze_49c108e116.jpg 

   Účinky nastupují do půl hodiny (některé zdroje tvrdí 20 - 60 minut), patří mezi ně silná euforie, celková stimulace, ztráta chuti k jídlu, zvýšené vnímání okolí, změny vnímání bolesti, zvýšení sebevědomí, impulzivní chování, zhoršený úsudek, špatný odhad časových úseků, pocit že život, svět a lidé kolem jsou naprosto úžasní (i ti, kteří tak uživateli normálně nepřipadají), falešný pocit náklonnosti ostatních lidí, barvy a zvuky jsou vnímány jasněji, vcítění se do pocitů druhého, člověk má potřebu se někoho dotýkat, potěšení ze sexu je prohloubeno (proto se extázi říká také "droga lásky"), obyčejné věci se stávají zajímavými a nádhernými, někdy se objevují pseudohalucinace. Na začátku stavu se někdy dostavuje třes, nevolnost, zvracení nebo průjem. Člověk pod vlivem extáze má rozšířené zornice, sucho v ústech, zvýšený tep a samovolně skřípe zuby. Někdy se člověk pod vlivem extáze vrací do děsivého nebo smutného zážitku z minulosti a zažívá opačný efekt než euforický - zaléží na náladě, kterou měl uživatel před užitím. S vyššími dávkami se prodlužuje délka trvání stavu, zvyšuje se stimulační účinek a dostavují se myšlenky podobné těm na LSD (pochopení smyslu života atd.), někdy se objevuje panika. V kombinaci s jinými drogami (často marihuanou, alkoholem) se mohou dostavit halucinace, které mohou být i děsivé. Při předávkování se dostavují křeče, nevolnost, zmatenost a bezvědomí, popř. smrt. Účinky vrcholí asi po hodině a půl, poté následují příjemné pocity vyrovnanosti a klidu. Přibližně po dvou až pěti hodinách stavu (závisí na dávce) nastupuje tzv. dojezd - únava až vyčerpanost, deprese někdy se sebevražednými myšlenkami, zimnice. Někteří uživatelé ale dojezdy z extáze vůbec nemají. Citliví lidé nebo uživatelé, kteří zkonzumovali velké množství extáze se mohou druhý den cítit unaveně a bez života, někdy přetrvává deprese z dojezdu, člověk má špatnou náladu a je nespolečenský.

xtc-pills.jpgNa extázi se může vypěstovat psychická závislost, ojediněle i fyzická provázená zvyšováním tolerance na účinnou látku. Jejími příznaky jsou touha či bažení po extázi,  demotivační syndrom, únava, děsivé sny a deprese. O této droze se často mluví jako o přechodu mezi měkkými a tvrými drogami. Rizika užívání jsou dehydratace a přehřátí, v případě vysokých dávek infarkt. Pilulka může také obsahovat úplně jiné látky než MDMA, od jiných drog jako je kofein, amfetamin nebo LSD až po všelijaká léčiva (např. ibuprofen, aspirin, kinedril, efedrin) a různé jedy. Dlouhodobé užívání může způsobit hubnutí, bolesti hlavy, poruchy paměti, nespavost, deprese, nesoustředěnost, toxickou psychózu, stihomamy nebo paranoiu. Také zvyšuje pravděpodobnost mrtvice nebo vzniku epilepsie, může poškodit játra nebo ledviny (zejména u mladších uživatelů) a oslabuje imunitní systém.