Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kokain

7. 10. 2011

   Kokain, slangově názýván koks, cukr, kokos, bělouš, sníh, šňup, kokeš, candy, céčko nebo pudr je bílý prášek, který se vyrábí z listů rostliny druhu Koka pravá. Dříve se používal v lékařství jako anestetikum. Cena za 1 gram se pohybuje od 1000 do 3000 korun.

kokain.jpg

   Kokain se užívá šňupáním (obvykle skleněnou trubičkou - skleněnkou, brčkem, nebo kusem papíru smotaným do ruličky), vetřením do dásní nebo injekčně. Účinky nastupují po několika minutách (v případě injekční aplikace do několika sekund) a trvají 20 minut až několik hodin (obvykle 2 - 3 h). V případě, že je kokain šňupán, účinky vrcholí mezi 15. a 40. minutou stavu. Při injekční aplikaci se intenzita účinků zvyšuje. Mezi ně patří rozšíření zornic, chraplavý hlas, nevolnost, svědění, pocení, bušení srdce, přílivy dobré nálady, pocity "rozjasnění mysli", velká stimulace, intenzivní euforie, spokojenost, družnost, zvýšené sebevědomí, impulsivní chování, nepřátelskost, panika, neúnavnost, kolísání nálad, přecitlivělost, hmatové halucinace, ztráta chuti k jídlu a zvýšené potěšení ze sexu. Potom následuje dojezd provázený zrakovými, sluchovými i hmatovými halucinacemi, úzkostí, depresí, paranoiou (podezřívavost, pocit, že se proti člověku ostatní spikli apod.), dezorientací a svalovými křečemi. Účinky kokainu se mnohdy projeví až po několika aplikacích - po prvním užití se často dostavuje jen bušení srdce, třes a rozšíření zornic.

fho21b388_cocaine.jpg

   Užívání kokainu způsobuje řadu srdečních a plicních onemocnění, poškození jater a ledvin, vysoký krevní tlak, nespavost, celkovou vyčerpanost, apatii, psychózy, hubnutí, zubní kazy, bledost, zničení tkání v nosní dutině pokud je šňupán, v případě injekční aplikace zvyšuje riziko infekce. Způsobuje velmi silnou psychickou závislost (někdy i fyzickou) a pravidelný uživatel si postupně vytváří toleranci na účinky drogy, takže pro dosažení stejných účinků musí neustále zvyšovat dávky. Pokud žena užívá kokain v těhotenství, její dítě se narodi s již vypěstovanou závislostí na kokainu.